• Jadłospis

JADŁOSPIS      26 – 30.09.2022

PONIEDZIAŁEK  26.09
            I ŚNIADANIE
            - zapiekanka z żółtym serem i ketchupem, czerwona papryka, ogórek kiszony, kakao/1,7/
            II ŚNIADANIE- woda n/gaz, koktajl z owoców leśnych, ciastko owsiane (wypiek własny)/1,7/
            OBIAD- pomidorowa z ryżem i śmietaną na wywarze mięsnym, pieczeń mielona, kasza pęczak, buraki, kompot, melon/1,7,9/

WTOREK  27.09
            I ŚNIADANIE
            - biały ser brzoskwiniowy(wyrób własny), rogal z masłem, zupa mleczna z zacierką /1,7/
            II ŚNIADANIE- sok Cymes (jabłko-marchew), patera suszonych owoców/5/
            OBIAD- żur z mięsem indyczym, zapiekanka ziemniaczana z kiełbasą i warzywami, kompot, jabłko/9/

ŚRODA  28.09
            I ŚNIADANIE
            - pasta z tuńczyka (wyrób własny), chleb orkiszowy z masłem, mix papryk, kakao/1,7/
            II ŚNIADANIE- herbata z cytryną, jogurt naturalny z musli/1,7/
            OBIAD- kalafiorowa ze śmietaną na wywarze warzywnym, kotlet drobiowy, ziemniaki, mizeria, kompot, winogrona/7,9/

CZWARTEK  29.09
            I ŚNIADANIE
            - kiełbaski kornetki, ogórek kiszony, czerwona papryka, chleb swojak z masłem, kawa/1,7/
            II ŚNIADANIE- sok Dziki (jabłko, burak, cytryna), shake czekoladowy, biszkopt/1,7/
            OBIAD- krupnik z mięsem indyczym, pierogi z serem i szpinakiem(wyrób własny), kompot, banan/1,7,9/

PIĄTEK  30.09
            I ŚNIADANIE
            - kanapki warzywne (pomidor, ogórek zielony, rzodkiewka, żółta papryka), słupki kabanosa, chleb jasny z masłem, kawa /1,7/
            II ŚNIADANIE- herbata z cytryną, płatki ryżowe z frużeliną wiśniową/7/
            OBIAD- neapolitańska z makaronem na wywarze warzywnym, pulpet rybny, kasza kus-kus z sosem pomidorowo-paprykowym, ogórek kiszony, kompot, gruszka/4,7,9/

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą być łatwo dostępne tak, aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergiami i nietolerancją pokarmową.

W związku z powyższym przy jadłospisie będzie można znaleźć spis alergenów, a przy każdym posiłku numer alergenu jaki zawiera ten posiłek.

Numery alergenów występujących w posiłkach:

1. Zboża zawierające gluten,
            2. Skorupiaki i produkty pochodne,
            3. Jaja i produkty pochodne,
            4. Ryby i produkty pochodne,
            5. Orzechy ziemnie (arachidowe),
            6. Soja i produkty pochodne,
            7. Mleko i produkty pochodne,
            8. Orzechy drzewne – migdały, laskowe, włoskie,
            9. Seler i produkty pochodne,
            10. Gorczyca i produkty pochodne,
            11. Nasiona sezamu i produkty pochodne,
            12. Dwutlenek siarki,
            13. Łubin,
            14. Mięczaki.

Do przygotowania posiłków używane są przyprawy ziołowe, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, oregano, bazylia, tymianek, kminek, zioła prowansalskie, papryka słodka, pieprz ziołowy. Zgodnie z informacjami od producentów mogą one zawierać śladowe ilości glutenu, mleka, jaj, soi, selera i gorczycy.

Przypominamy jednocześnie, że w żywieniu dziecka nie powinno się ograniczać produktów alergizujących, chyba, że występuje wyraźne wskazanie lekarza ( w takim wypadku należy dostarczyć do przedszkola stosowne zaświadczenie o alergii występującej u dziecka).

Napoje nie są słodzone.

Dzieci bez ograniczeń mają udostępnioną do picia wodę. Jesteśmy przygotowani na dokładki, a po południu dla dzieci dłużej przebywających w przedszkolu serwujemy kanapki i napoje.

DRODZY RODZICE!

Informujemy, iż po konsultacjach z Radą Rodziców naszego przedszkola i w trosce o właściwe  i chętne spożywanie posiłków przez dzieci w odpowiednich porcjach, wprowadzamy  nowy rozkład posiłków:

godz. 8:30   I śniadanie

godz. 10:30 II śniadanie  porcja warzyw i owoców

godz. 11:30 obiad – zupa i mała przekąska

godz. 14:00 obiad – II danie i owoc

Jeden raz w tygodniu deser!

Wprowadzine zmiany uzyskały w anonimowej ankiecie akceptację 98% Rodziców!!!

UWAGA!

Zgodnie z nowymi przepisami prawa obowiązujacymi od 1 września 2015r. , a dotyczacymi żywienia również w przedszkolu, wprowadziliśmy zmiany dotyczące wyeliminowania z jadłospisu przedszkolnego cukru i soli oraz przetworzonych produktów.

W naszym przedszkolu, w ramach programu zdrowego żywienia udało nam się wprowadzić już wiele zmian i dlatatego zmiany wprowadzone przepisami prawa nie są dla nas takie trudne.

Obecnie zastąpiliśmy sól doprawiając potrawy zestawami świeżych i suszonych ziół, które sami komponujemy. Myślimy, iż smak naszych potraw na tym nie ucierpiał, a wręcz przeciwnie  i w związku z tym zachęcamy również Państwa do tych zmian i proponujemy mieszankę ziół zastepujacą sól.

Zamiast soli:

Wszystkie zioła są suszone i  mieszamy je w równych proporcjach, np po 2 małe opakowania.                               Mieszankę przechowujemy w szklanym słoju ze szklanym zamknięciem (nie słoik z metalowa zakrętką).

• tymianek
            • lubczyk
            • natka pietruszki
            • bazylia
            • majeranek
            • czosnek
            • pieprz mielony
            • cebula

Obecnie nie podajemy cukru w ogóle, dosładzając potrawy jedynie miodem. Napojów nie słodzimy (nawet miodem). Nie podajemy również soków  z koncentratu (soki z kartonu), a jedynie świeżo tłoczone  jednodniowe soki owocowe lub owocowo-warzywne.

Wyeliminowaliśmy również konserwanty i inne sztuczne substancje podając dzieciom pasty, pasztety i dżemy własnego wyrobu, ograniczając spożycie gotowych wędlin.

Na zdrowie naszym dzieciom!!!