• Jadłospis

JADŁOSPIS      05.12   09.12.2022

PONIEDZIAŁEK  05.12
            I ŚNIADANIE
            - żółty ser, plasterki kabanosa, czerwona papryka, ogórek zielony, chleb swojak z masłem, kakao/1,7/
            II ŚNIADANIE- woda n/gaz, płatki ryżowe z frużeliną wiśniową/1,7/
            OBIAD- pomidorowa z makaronem i śmietaną na wywarze warzywnym, kotlet mielony, ciap-kapusta, kompot, winogrona/1,7,9/

WTOREK  06.12
            I ŚNIADANIE
            - kiełbaski z grilla, pomidor, ogórek kiszony, chleb orkiszowy z masłem, kawa/1,7/
            II ŚNIADANIE- sok Cymes (jabłko-marchew), jogurt naturalny z kruszonymi herbatnikami i wiórkami gorzkiej czekolady/1,7/  MIKOŁAJKOWA NIESPODZIANKA
            OBIAD- jarzynowa z fasolką szparagową i śmietaną na wywarze warzywnym, makaron zapiekany z fetą, szpinakiem i tuńczykiem, kompot, mandarynka/1,7,9/

ŚRODA  07.12
            I ŚNIADANIE
            - jajecznica ze szczypiorkiem, czerwona papryka, rzodkiewka, chleb kanapkowy z masłem, kakao/1,7/
            II ŚNIADANIE- herbata z cytryną, budyń waniliowy (wyrób własny), ciastko owsiane (wypiek własny)/7/
            OBIAD- kalarepowa ze śmietaną na wywarze mięsnym, kluski z mięsem (wyrób własny) polane masłem i cebulką, kompot, melon/7,9/

CZWARTEK  08.12
            I ŚNIADANIE
            - pasta z białej kiełbasy z musztardą (wyrób własny),pomidor, żółta papryka, chleb jasny z masłem, kawa/1,7/
            II ŚNIADANIE- sok Dziki (jabłko, marchew, pomarańcza, wiśnia), grzanka z masłem czosnkowym/1/
            OBIAD- kapuśniak z ziemniakami i mięsem drobiowym, naleśniki z dżemem owocowym (wyrób własny), kompot, banan/7,9/

PIĄTEK  09.12
            I ŚNIADANIE
            - biały ser z truskawkami (wyrób własny), rogal z masłem, zupa mleczna z zacierką/1,7/
            II ŚNIADANIE- herbata z cytryną, mus Dziki (jabłko, banan, rokitnik, liofilizowana truskawka)
            OBIAD- krupnik z mięsem indyczym, kotlet rybny, ziemniaki, sałatka z marchewki z ogórkiem, kompot, gruszka/1,4,9/

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą być łatwo dostępne tak, aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergiami i nietolerancją pokarmową.

W związku z powyższym przy jadłospisie będzie można znaleźć spis alergenów, a przy każdym posiłku numer alergenu jaki zawiera ten posiłek.

Numery alergenów występujących w posiłkach:

1. Zboża zawierające gluten,
            2. Skorupiaki i produkty pochodne,
            3. Jaja i produkty pochodne,
            4. Ryby i produkty pochodne,
            5. Orzechy ziemnie (arachidowe),
            6. Soja i produkty pochodne,
            7. Mleko i produkty pochodne,
            8. Orzechy drzewne – migdały, laskowe, włoskie,
            9. Seler i produkty pochodne,
            10. Gorczyca i produkty pochodne,
            11. Nasiona sezamu i produkty pochodne,
            12. Dwutlenek siarki,
            13. Łubin,
            14. Mięczaki.

Do przygotowania posiłków używane są przyprawy ziołowe, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, oregano, bazylia, tymianek, kminek, zioła prowansalskie, papryka słodka, pieprz ziołowy. Zgodnie z informacjami od producentów mogą one zawierać śladowe ilości glutenu, mleka, jaj, soi, selera i gorczycy.

Przypominamy jednocześnie, że w żywieniu dziecka nie powinno się ograniczać produktów alergizujących, chyba, że występuje wyraźne wskazanie lekarza ( w takim wypadku należy dostarczyć do przedszkola stosowne zaświadczenie o alergii występującej u dziecka).

Napoje nie są słodzone.

Dzieci bez ograniczeń mają udostępnioną do picia wodę. Jesteśmy przygotowani na dokładki, a po południu dla dzieci dłużej przebywających w przedszkolu serwujemy kanapki i napoje.

DRODZY RODZICE!

Informujemy, iż po konsultacjach z Radą Rodziców naszego przedszkola i w trosce o właściwe  i chętne spożywanie posiłków przez dzieci w odpowiednich porcjach, wprowadzamy  nowy rozkład posiłków:

godz. 8:30   I śniadanie

godz. 10:30 II śniadanie  porcja warzyw i owoców

godz. 11:30 obiad – zupa i mała przekąska

godz. 14:00 obiad – II danie i owoc

Jeden raz w tygodniu deser!

Wprowadzone zmiany uzyskały w anonimowej ankiecie akceptację 98% Rodziców!!!

UWAGA!

Zgodnie z nowymi przepisami prawa obowiązującymi od 1 września 2015r. , a dotyczącymi żywienia również w przedszkolu, wprowadziliśmy zmiany dotyczące wyeliminowania z jadłospisu przedszkolnego cukru i soli oraz przetworzonych produktów.

W naszym przedszkolu, w ramach programu zdrowego żywienia udało nam się wprowadzić już wiele zmian i dlatatego zmiany wprowadzone przepisami prawa nie są dla nas takie trudne.

Obecnie zastąpiliśmy sól doprawiając potrawy zestawami świeżych i suszonych ziół, które sami komponujemy. Myślimy, iż smak naszych potraw na tym nie ucierpiał, a wręcz przeciwnie  i w związku z tym zachęcamy również Państwa do tych zmian i proponujemy mieszankę ziół zastepujacą sól.

Zamiast soli:

Wszystkie zioła są suszone i  mieszamy je w równych proporcjach, np po 2 małe opakowania.                               Mieszankę przechowujemy w szklanym słoju ze szklanym zamknięciem (nie słoik z metalowa zakrętką).

• tymianek
            • lubczyk
            • natka pietruszki
            • bazylia
            • majeranek
            • czosnek
            • pieprz mielony
            • cebula

Obecnie nie podajemy cukru w ogóle, dosładzając potrawy jedynie miodem. Napojów nie słodzimy (nawet miodem). Nie podajemy również soków  z koncentratu (soki z kartonu), a jedynie świeżo tłoczone  jednodniowe soki owocowe lub owocowo-warzywne.

Wyeliminowaliśmy również konserwanty i inne sztuczne substancje podając dzieciom pasty, pasztety i dżemy własnego wyrobu, ograniczając spożycie gotowych wędlin.

Na zdrowie naszym dzieciom!!!