• Jadłospis

OBIAD cz I

OBIAD cz II

17.06

żółty ser, kiełbasa sopocka, pomidor, ogórek kiszony, chleb swojak (mąka pszenna, żytnia) z masłem, kakao na mleku

woda n/gazowana

rosół (włoszczyzna, seler, makaron (mąka pszenna), natka), jogurt naturalny z musem owocowym (truskawka, jagoda, miód)

gulasz wieprzowy (mięso wieprzowe, cebula, czosnek), kasza jęczmienno-gryczana, warzywa z wody, sok Oryginalny (jabłko), banan

18.06

pasta z tuńczyka (wyrób własny- tuńczyk, jajka, awokado, cytryna, szczypiorek), patisony, żółta  papryka, chleb orkiszowy (mąka żytnia, pszenna, orkiszowa) z masłem, kawa na mleku

sok Cymes (jabłko-truskawka)

kalafiorowa (włoszczyzna, seler, kalafior, kasza manna, udziec z indyka, koperek), truskawki (świeże) z jogurtem naturalnym

racuchy (mąka pszenna, drożdże, jajka, mleko) z musem owocowym (jabłko, gruszka), kompot (rabarbar, truskawka), morela

19.06

kiełbaski Agatki (92% mięsa z szynki), ogórek zielony, czerwona papryka, chleb jasny (mąka pszenna) z masłem, zupa mleczna z płatkami kukurydzianymi

lemoniada owocowa (wyrób własny - cytryna, miód)

neapolitańska (włoszczyzna, seler, serek topiony, makaron (mąka pszenna), koktajl (wyrób własny -jogurt naturalny, jagoda, truskawka, miód), ciasto zebra (wypiek własny -mąka pszenna, jajka, kakao, cukier waniliowy)

ryba smażona (ryba miruna, jajka, bułka tarta pszenna, pieprz cytrynowy), ziemniaki, surówka z kapusty kiszonej z marchewką i jabłkiem, sok Oryginalny (jabłko), arbuz

20.06

kanapki warzywne (pomidor, ogórek konserwowy, rzodkiewka, żółta papryka), słupki kabanosa, chleb kanapkowy (mąka pszenna, żytnia) z masłem, kakao na mleku

sok Dziki (jabłko, pomarańcza, wiśnia)

krem pieczarkowy (włoszczyzna, seler, pieczarki, ziemniaki, śmietana, groszek ptysiowy z mąki pszennej), pieczywo wasa z masłem i miodem

potrawka z kurczaka z warzywami w sosie śmietanowo-ziołowym (filet z kurczaka, mix warzyw, cebula, czosnek, śmietana, koperek, natka), ryż, kompot (porzeczka, truskawka), jabłko

21.06

biały ser truskawkowy (wyrób własny - twaróg półtłusty, truskawka, jogurt naturalny), bułka mleczna (mąka pszenna) z masłem, mleczko waniliowe

herbata z cytryną

krupnik (włoszczyzna, seler, kasza jęczmienna, ziemniaki, udziec z indyka, koperek), patera suszonych owoców (żurawina, morela, crispy jabłkowe)

łazanki (makaron (mąka pszenna), kapusta kiszona,  kiełbasa rodzinna, cebula), sok Oryginalny (jabłko), gruszka, chrupki Sante

*produkty oznaczone poprzez wytłuszczenie zawierają alergen

Przedszkole Publiczne w Pierśćcu - JADŁOSPIS

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą być łatwo dostępne tak, aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergiami i nietolerancją pokarmową.

W związku z powyższym w jadłospisie poprzez wytłuszczenie oznaczono produkty zawierające alergeny.

Alergeny które mogą występować w posiłkach:

1. Zboża zawierające gluten,
            2. Skorupiaki i produkty pochodne,
            3. Jaja i produkty pochodne,
            4. Ryby i produkty pochodne,
            5. Orzechy ziemne (arachidowe),
            6. Soja i produkty pochodne,
            7. Mleko i produkty pochodne,
            8. Orzechy drzewne – migdały, laskowe, włoskie,
            9. Seler i produkty pochodne,
            10. Gorczyca i produkty pochodne,
            11. Nasiona sezamu i produkty pochodne,
            12. Dwutlenek siarki,
            13. Łubin,
            14. Mięczaki.

Do przygotowania posiłków używane są przyprawy ziołowe, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, oregano, bazylia, tymianek, kminek, zioła prowansalskie, papryka słodka, pieprz ziołowy. Zgodnie z informacjami od producentów mogą one zawierać śladowe ilości glutenu, mleka, jaj, soi, selera i gorczycy.

Przypominamy jednocześnie, że w żywieniu dziecka nie powinno się ograniczać produktów alergizujących, chyba, że występuje wyraźne wskazanie lekarza ( w takim wypadku należy dostarczyć do przedszkola stosowne zaświadczenie o alergii występującej u dziecka).

Napoje nie są słodzone.

Dzieci bez ograniczeń mają udostępnioną do picia wodę. Jesteśmy przygotowani na dokładki, a po południu dla dzieci dłużej przebywających w przedszkolu serwujemy kanapki i napoje.

DRODZY RODZICE!

Informujemy, iż po konsultacjach z Radą Rodziców naszego przedszkola i w trosce o właściwe  i chętne spożywanie posiłków przez dzieci w odpowiednich porcjach, wprowadzamy  nastepujący rozkład posiłków:

godz. 8:30   I śniadanie

godz. 10:30 II śniadanie:  napój -porcja witamin

godz. 11:30 obiad cz.I:  zupa i mała przekąska

godz. 14:00 obiad cz.II:  II danie i owoc

UWAGA!

Zgodnie z nowymi przepisami prawa obowiązującymi od 1 września 2015r. , a dotyczącymi żywienia również w przedszkolu, wprowadziliśmy zmiany dotyczące wyeliminowania z jadłospisu przedszkolnego cukru i soli oraz przetworzonych produktów.

W naszym przedszkolu, w ramach programu zdrowego żywienia udało nam się wprowadzić już wiele zmian i dlatego zmiany wprowadzone przepisami prawa nie są dla nas takie trudne.

Obecnie zastąpiliśmy sól doprawiając potrawy zestawami świeżych i suszonych ziół, które sami komponujemy. Myślimy, iż smak naszych potraw na tym nie ucierpiał, a wręcz przeciwnie  i w związku z tym zachęcamy również Państwa do tych zmian.

Obecnie dosładzamy potrawy jedynie miodem. Napojów nie słodzimy (nawet miodem). Nie podajemy również soków  z koncentratu (soki z kartonu), a jedynie świeżo tłoczone  jednodniowe soki owocowe lub owocowo-warzywne.

Wyeliminowaliśmy również konserwanty i inne sztuczne substancje podając dzieciom pasty, pasztety i dżemy własnego wyrobu, ograniczając spożycie gotowych wędlin.

Na zdrowie naszym dzieciom!!!