• Jadłospis

OBIAD cz I

OBIAD cz II

29.04

paprykarz (wyrób własny- makrela w pomidorach, ryż), pomidor, ogórek kiszony, chleb swojak (mąka żytnia, pszenna,) z masłem, kakao na mleku

woda n/gazowana

rosół (włoszczyzna, seler, ryż, natka), jogurt z musli (jogurt , płatki kukurydziane, słonecznik, pestki dyni, rodzynki, miód)

gulasz drobiowy (filet z kurczaka, cebula, czosnek), kasza jęczmienno-gryczana, warzywa z wody, sok Oryginalny (jabłko), melon

30.04

czekodżem (wyrób własny- śliwka, czekolada gorzka), bułka mleczna (mąka pszenna) z masłem, zupa mleczna z ryżem

sok Cymes (jabłko-truskawka)

ogórkowa (włoszczyzna, seler, ogórek kiszony, ziemniaki, śmietana, udziec z indyka, koperek), pieczywo wasa z masłem koperkowym, pomidorek koktajlowy, słupki zielonego ogórka

makaron (mąka pszenna pełnoziarnista)  zapiekany z fetą, szpinakiem i tuńczykiem, kompot (truskawka), jabłko

01.05

02.05

żółty ser, pół jajka, ogórek konserwowy, chleb orkiszowy (mąka żytnia, pszenna, orkiszowa) z masłem, bawarka (mleko)

herbata malinowa

krupnik (włoszczyzna, seler, kasza jęczmienna, ziemniaki, udziec z indyka koperek), patera suszonych owoców (żurawina, morela, crispy)

placki ziemniaczane (ziemniaki, jajka, mąka pszenna, cebula) z jogurtem, sok Oryginalny (jabłko), gruszka

*produkty oznaczone poprzez wytłuszczenie zawierają alergen

Przedszkole Publiczne w Pierśćcu - JADŁOSPIS

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, które ze szczególnym uwzględnieniem alergenów, muszą być łatwo dostępne tak, aby rodzic miał świadomość, że w odniesieniu do danej żywności występują kwestie związane z alergiami i nietolerancją pokarmową.

W związku z powyższym w jadłospisie poprzez wytłuszczenie oznaczono produkty zawierające alergeny.

Alergeny które mogą występować w posiłkach:

1. Zboża zawierające gluten,
            2. Skorupiaki i produkty pochodne,
            3. Jaja i produkty pochodne,
            4. Ryby i produkty pochodne,
            5. Orzechy ziemne (arachidowe),
            6. Soja i produkty pochodne,
            7. Mleko i produkty pochodne,
            8. Orzechy drzewne – migdały, laskowe, włoskie,
            9. Seler i produkty pochodne,
            10. Gorczyca i produkty pochodne,
            11. Nasiona sezamu i produkty pochodne,
            12. Dwutlenek siarki,
            13. Łubin,
            14. Mięczaki.

Do przygotowania posiłków używane są przyprawy ziołowe, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, oregano, bazylia, tymianek, kminek, zioła prowansalskie, papryka słodka, pieprz ziołowy. Zgodnie z informacjami od producentów mogą one zawierać śladowe ilości glutenu, mleka, jaj, soi, selera i gorczycy.

Przypominamy jednocześnie, że w żywieniu dziecka nie powinno się ograniczać produktów alergizujących, chyba, że występuje wyraźne wskazanie lekarza ( w takim wypadku należy dostarczyć do przedszkola stosowne zaświadczenie o alergii występującej u dziecka).

Napoje nie są słodzone.

Dzieci bez ograniczeń mają udostępnioną do picia wodę. Jesteśmy przygotowani na dokładki, a po południu dla dzieci dłużej przebywających w przedszkolu serwujemy kanapki i napoje.

DRODZY RODZICE!

Informujemy, iż po konsultacjach z Radą Rodziców naszego przedszkola i w trosce o właściwe  i chętne spożywanie posiłków przez dzieci w odpowiednich porcjach, wprowadzamy  nastepujący rozkład posiłków:

godz. 8:30   I śniadanie

godz. 10:30 II śniadanie:  napój -porcja witamin

godz. 11:30 obiad cz.I:  zupa i mała przekąska

godz. 14:00 obiad cz.II:  II danie i owoc

UWAGA!

Zgodnie z nowymi przepisami prawa obowiązującymi od 1 września 2015r. , a dotyczącymi żywienia również w przedszkolu, wprowadziliśmy zmiany dotyczące wyeliminowania z jadłospisu przedszkolnego cukru i soli oraz przetworzonych produktów.

W naszym przedszkolu, w ramach programu zdrowego żywienia udało nam się wprowadzić już wiele zmian i dlatego zmiany wprowadzone przepisami prawa nie są dla nas takie trudne.

Obecnie zastąpiliśmy sól doprawiając potrawy zestawami świeżych i suszonych ziół, które sami komponujemy. Myślimy, iż smak naszych potraw na tym nie ucierpiał, a wręcz przeciwnie  i w związku z tym zachęcamy również Państwa do tych zmian.

Obecnie dosładzamy potrawy jedynie miodem. Napojów nie słodzimy (nawet miodem). Nie podajemy również soków  z koncentratu (soki z kartonu), a jedynie świeżo tłoczone  jednodniowe soki owocowe lub owocowo-warzywne.

Wyeliminowaliśmy również konserwanty i inne sztuczne substancje podając dzieciom pasty, pasztety i dżemy własnego wyrobu, ograniczając spożycie gotowych wędlin.

Na zdrowie naszym dzieciom!!!